Napelemes fejlesztések a közlekedésben, avagy napelemes meghajtású vasutak! Lehetséges? (x)
2022-02-15 09:22 [Médiainfó - www.mediainfo.hu]
Németországi vasutakat vizsgáltak, hogy lehetséges-e a vasúti infrastruktúrát napelemek által termelt energiával működtetni.
Az eredmények rendkívül érdekesek, ráadásul nem ez az egyetlen terület, ahol ilyen jellegű fejlesztések várhatóak.
Miért mindig a napelem?
Önmagában a lényeg az, hogy minél több fronton, több területen álljunk át a környezetre ártalmatlan, megújuló energiaforrásokat hasznosító rendszerekre.
Egyrészt azért van erre szükség, mert ezek a rendszerek nem bocsátanak ki olyan káros anyagokat az energia megtermelése során, amelyek következtében negatív folyamatok indulhatnának el a környezetben, s gyorsítanák a klímaválság felé vezető úton való haladásunkat.
"Aki időt nyer, az életet nyer!" - és ebben a helyzetben ezt akár szó szerint is vehetjük, ezért mindent meg kell tennünk azért, hogy megóvjuk mindazt a kincset, amit még lehet.
Másrészt azzal, ha megújuló energiaforrásokat használunk, akkor nem tékozoljuk el a természeti kincseinket sem, hiszen ezek a mai legjobb tudásunk szerint nem fogynak el.
Természetesen nemcsak a nap energiája hasznosítható ezen a módon, inkább csak arról van szó, hogy ehhez sikerült eddig olyan technológiákat fejlesztenünk, amelyek széles körben is terjeszthetőek, alkalmazhatóak, és ezenfelül kiváló innovációknak köszönhetően jó teljesítménnyel is rendelkeznek.
Ezek a pozitív tulajdonságok lehetővé teszik, hogy a napelemes rendszereket megbízható kivitelezők segítségével alkalmazzuk. Ilyen például az
A1Solar lakossági és vállalati felhasználásra is alkalmas szolgáltatása.
A felsorolt szempontok miatt a napelemes szisztémák még szélesebb körű bevetésére irányuló törekvések születnek napjainkban, ilyen például a vasúti alkalmazhatóság kérdése is.
Napelem-meghajtású vasutak?
Németországban egy műszaki tanácsadó cég vizsgálta a kérdést, hogy hogyan, milyen mértékben lenne lehetséges a vasúti energiaigény biztosítása, ha napelemes rendszerek segítségével próbálnánk meg megtermelni a hozzá szükséges energiát.
A vasútvonalakba, egészen konkrétan a vágányágyakba, valamint a vasúti pályák mellett lévő zajártalmat csökkenteni kívánó falakba épített PV-modulok és komplett rendszerek kialakításának lehetőségét is vizsgálták. Külön foglalkoztak azzal is, hogy milyen műszaki megoldásokkal lennének megvalósíthatóak ezek az elképzelések.
Működőképesek a megoldások?
Habár egyértelműen kivitelezhetőnek bizonyultak az elképzelések, még válaszokra várunk abban a kérdésben, hogy ezzel milyen mértékben növelhető a megújuló energia felhasználása a vasúti infrastruktúrán belül.
A fejlesztések lehetőségeink felmérése elindult, és egyre közelebb kerülünk azokhoz a válaszokhoz, amelyek nyomán eldönthető, hogy milyen irányba és milyen módon érdemes elindulni a vasút környezetbarátabbá tételét illetően.
Amennyiben jelentős pozitív eredmények születnek az ezt vizsgáló tanulmányok során, várható, hogy változások kezdődnek a vasutak életében is.