A kennel köhögés megelőzése oltással (x)
2022-02-22 09:25 [Médiainfó - www.mediainfo.hu]
A kennel köhögés minden esetben erős köhögéssel jár, ami kiegészülhet orrfolyással, étvágytalansággal, rossz közérzettel, súlyosabb esetben lázzal is.
A leggyakrabban a legyengült, egyébként is beteg, vírussal megfertőződött kutyákat támadja meg a Bordetella baktérium, amely a kennel köhögést okozza.
A betegséggel kapcsolatban sokszor felmerül a kérdés: érdemes-e oltani ellene a kutyákat vagy sem? Ennek járunk most utána!
A kennel köhögéssel kapcsolatos tudnivalók A szopornyica-, herpesz- vagy influenzavírussal megfertőződött kutyák nagyobb eséllyel esnek áldozatul a betegségnek. A zsúfolt, poros, koszos helyen élő kutyák, akik ráadásul koruknál fogva is gyenge immunrendszerrel rendelkeznek, nagyobb eséllyel betegszenek meg.
A legtöbb esetben a kennel köhögés a náthához hasonlóan magától elmúlik, a baktérium elleni antibiotikum és az egyéb köhögés elleni szerek segíthetik a gyógyulást és enyhíthetik az állat panaszait. A kutya 3-6 hét elteltével jobban lesz majd, ám ha a tünetek nem múlnak, keressük fel az állatorvost a szövődmények kialakulásának elkerülése érdekében.
A gyógyulás egészséges, tápanyagban gazdag táplálkozással is segíthető. Remek kiegészítő például a BioZoo.hu kínálatában fellelhető
barf kutyáknak.
Oltás a kennel köhögés ellen
A kennel köhögés ellen oltás is létezik, ám ezek nem garantálnak 100%-os védelmet a betegség ellen, a már fennálló fertőzést pedig egészen biztosan nem kezelik. Az oltásnak három típusa létezik attól függően, hogy milyen formában adható be a kutyának. Így kapható az injekciós, az orrpermetben lévő és a szájon át, gyógyszerként adható, kennel köhögés elleni oltás is.
Azoknak a kutyáknak, akik kis helyen élnek több társukkal együtt, érdemes beadni az oltást. Mivel azonban a betegséget számos vírus okozhatja, nem küszöbölhető ki teljes mértékben az, hogy a kutyus megbetegszik majd. Ami azonban biztos, hogy egy gyenge, védtelen eb nagyobb eséllyel fertőződik majd meg.
A kutya immunrendszerének erősítésével, a természetes védekezőképesség támogatásával a legtöbb betegség, így a kennel köhögés ellen is hatékonyan megvédhetjük kedvencünket. Tápanyagokban gazdag, egészséges táplálással és természetes eredetű vitaminok adagolásával a kutya szervezete könnyedén legyőzi majd a betegséget. A fiatal, erős, tágas helyen tartott kutyákat tehát nem érdemes oltani, hiszen a túl sok oltás sem tesz jót a házi kedvenceknek.
Az idős, kölyökkorú, beteges vagy kennelben tartott ebek számára azonban jól jöhet az oltás, ám teljes védelmet sajnos nem képes nyújtani. A legjobb az orron keresztül adható típus, amely képes aktiválni a testben lévő védekező fehérjéket.
A kennel oltás beadása tehát bizonyos esetekben indokolt lehet, de a legjobb az egészséges életkörülmények és táplálék biztosítása a kutya saját szervezetének erősítése céljából.