Miről is szól a projektportfólió-menedzsment?
2022-04-25 09:35 [Médiainfó - www.mediainfo.hu]
Hazánkban még viszonylag új megoldás a projektportfólió-menedzsment.
Azonban egyre inkább felismerték, hogy igenis szükség van a projektek átfogó kezelésére, amely segítségével optimálisan kézben tartja a projekteket, és képes mindazonáltal az üzleti érték és eredményesség maximalizálására.
Mit jelent a projektportfólió-menedzsment?
A vállalati stratégia alapvető célja, hogy a különböző projektek keretében minél nagyobb üzleti eredményre tegyünk szert. Az arra érdemes projekteket, programokat és projektszintű feladatokat pedig egy portfólióba szervezzük.
Egy mappába, avagy projektportfólióba kerülnek a kiválasztott programok, amelyeket a projektportfólió-menedzsment felügyel és irányít a főbb célok elérése érdekében. Így együttesen tekintünk az üzlet értékének maximalizálására, a kockázatok minimalizálására, valamint a szükséges erőforrások optimalizálásra.
Mikor szükséges a projektportfólió-menedzsment?
Amikor egy vállalat életében megsokszorozódnak a projektek, megnövekszik elemei száma, akkor mindenképp ajánlott a projektportfólió-menedzsment alkalmazása, hogy megfelelően kezelni tudjuk, és átlássuk a hozzáadott értéket. A feltételeinek megteremtéséhez azonos módszertan szükséges, valamint egy hatékony, jól működő projektmenedzsment.
A Szinergia Kft. ebben támogatást tud nyújtani, a
projektmenedzsment képzés elvégzésével profi csapat alakítható ki, amelynek szakismeretével tudatosan indítható és valósítható meg minden egyes vállalati projekt. Nem mellesleg a projektmenedzsment működése is optimalizálható szakképzett munkaerővel.
Az egyik legnagyobb veszélye az eredményes portfólió-menedzsmentnek pont a humán erőforrás és kompetenciák hiánya, illetve alapvetően az erőforrás tervezése és biztosítása. Mindemellett, ha az adatáramlás nem stabil, akkor hibás adattartalom mellett hibás döntések is születhetnek.
Projektportfólió-menedzsment a gyakorlatban Egy vállalkozás, amikor a projektportfólió-kezelés mellett dönt, a módszertani modell felállítására lesz elsőkörben szükség, illetve meghatározni a felelősségi köröket és szinteket. Következő lépésben jön egy priorizálási szempont, valamint a kategóriarendszer létrehozása, ezt követően indulhat a tervezés.
A tervezési folyamat részeként rögzítésre kerülnek az éves célok az adott időszakban, és a végrehajtást követően tudjuk ezek megvalósulását nyomon követni, illetőleg felülvizsgálni.
A projektportfólió-menedzsment gyakorlatában fontos feladat az egyes projekteknek a kontrollálása és felügyelete, priorizálása döntési helyzetben, állandó kockázat- és problémakezelés, valamint az erőforrások ismeretében a projektek esetleges leállítása.
Sikeresnek pedig akkor tekinthető a tevékenységünk, ha a különféle folyamatcsoportokkal - kezdeményezés, tervezés, végrehajtás és optimalizálás - megtámogatott, előzetesen kitűzött célok megvalósulnak.
(x)