Munkalehetőségek jogi diplomával (x)
2023-01-26 09:36 [Médiainfó - www.mediainfo.hu]
Sokaknak mentőövként szolgál a jogi diploma megszerzése, és megfelelő ambícióval valóban szép karrierre és jelentős jövedelemre lehet szert tenni.
Vannak nyugodtabbnak mondható jogászi munkakörök, de akik bírják, választhatják a nehezebb terepet is.
Nem kell félni tőle: önálló bírósági végrehajtó
Az önálló bírósági végrehajtót a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar hivatali szervén keresztül (Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága) nevezik ki, megbízatása hét évre szól, meghatározott településre és bíróság mellé.
A végrehajtók általában végrehajtói irodán dolgoznak, különböző beosztásokban: végrehajtójelölt, önálló bírósági végrehajtó-helyettes, önálló bírósági végrehajtó. A Baranya megyei állásgyűjtő portálon több végrehajtó-helyettes vagy végrehajtójelölt álláshirdetésre is lehet jelentkezni:
https://pecsallas.hu/allasok/jog-kozigazgatas. Az ideális végrehajtójelölt magyar állampolgár, büntetlen előéletű, 18. életévét betöltötte és rendelkezik középfokú végzettséggel. Nem szükséges hozzá végrehajtói szakvizsga, azonban az előmenetelnek mindenképpen előfeltétele.
Jogász, jogi ügyintéző A jogászok kiemelkedő szerepet töltenek be a jogalkotásban. Az egyetemi képzés során még nem szakosodnak, ezt a különböző szakvizsgák letételével érhetik el, melyre hároméves joggyakorlati idő elteltével lehet jelentkezni. A szakvizsgák jogosultságot adnak ahhoz, hogy ügyvédi vagy közjegyzői irodában, cégek, intézmények jogtanácsosi munkakörében, bíróságokon vagy közigazgatási intézményekben dolgozhassanak.
Ha közigazgatási intézményben dolgozik valaki jogászként a következő feladatokra számíthat: kérelmeket kell elbírálnia, engedélyeket módosítania, helyszíni szemléken kell résztvennie és azokat kell lefolytatnia, nyilvántartásokat kell kezelnie, valamint kapcsolatot tartani más hatóságokkal vagy ügyfelekkel. A jogász ügyintézői munkakör előnye többek között a kiszámítható munkaidő és a lehetőség a szakmai fejlődésre (sőt, a jogászoknak kötelező továbbképzéseken részt venniük, hiszen a jogszabályok folyamatosan változnak).
Ügyvéd
Ügyvédnek nevezzük azokat a jogászokat, akik a jogi egyetem elvégzése után a joggyakorlati idejüket ügyvédi irodánál vagy egy önálló ügyvéd mellett töltötték, és sikeresen teljesítették az ügyvédi szakvizsgát. Ezt követően kérhetik felvételüket az Ügyvédi Kamarába. A kamarai tagsággal rendelkező ügyvéd Magyarország bármely bíróságán eljárhat, és minden esetben képviselheti az őt megbízót. Ezt azért fontos tudni, mert a köznyelvben többször a szakosodása szerint hívjuk az ügyvédet: munkajogi ügyvéd, közlekedési jogi ügyvéd, válóperes ügyvéd stb.
Fontos tisztában lennünk saját kompetenciáinkkal mielőtt a jogi egyetemre jelentkezünk. Képesek vagyunk-e elfogadni, hogy a legtöbb egyetemi képzéssel ellentétben sokkal tovább tart az előrejutás folyamata, sok mindent kell emlékezetből tudni, azonban a legnagyobb értéke, hogy segíthetünk és megvédhetünk másokat.