A japán vagy a svájci mechanikus karóra a jobb? (x)
2023-12-07 11:54 [Médiainfó - www.mediainfo.hu]
Bár ez egy olyan kérdés, amely a karóra megszállottjainak körében óriási vitákat szokott gerjeszteni.
Tudtuk, hogy darázsfészekbe nyúlunk vele, de mi mégis megpróbáltunk egy egzakt méréssel pontot tenni a svájci-japán meccs végére.
Hát nem igazán sikerült, de mindent szép sorjában
A svájci óraipar hiába jóval hosszabb múltra tekint vissza, a keleti mérnökök eltökéltségének köszönhetően a japán órák mind műszakilag, mind pedig minőségben rohamléptekkel zárkóznak fel.
Olyannyira, hogy a
Buywatch.hu kínálatában is elérhető Seiko és a Citizen / Miyota gyakorlatilag mára már uralja az alsó és a közép kategóriát. Ugyan a felső kategóriában is szép számmal képviseltetik magukat - 8L / 8R / 9S Grand Seiko, elektronikusan szabályozott mechanikus kaliberű, rendkívüli pontossággal rendelkező Spring Drive, stb. -, de egyenlőre a kínálat 95%-a a svájci gyártóktól kerül ki.
De hiába a svájciaknak ez az óriási fölénye a prémium kategóriában, az óráikat nem igazán lehet érdemben összehasonlítani a japán gyártókéval, hiszen mindkettő luxust kínál, csupán máshogy.
A svájciak ugyanis inkább a hagyományos, bevált technikákra esküsznek, illetve rengeteg időt töltenek a belső alkatrészeik megtervezésével és az összetett, több százezer alkatrészből álló mechanizmusok összeszerelésével. A japánok ezzel szemben a csúcstechnológia és az automatizálás használatára összpontosítanak, amelynek köszönhetően rövidebb idő alatt tudnak több órát legyártani, és így kedvezőbb áron kínálni a vásárlóiknak.
Jöjjenek az eredmények!
A Seiko 7s26 3Hz modellnél a féllengés számánál a mechanikus órák állapotát feltérképező Lepsi Watch Scope szerkezet 21.600-at mutatott, ami teljesen átlagos érték az egyszerűbb karórák esetében.
Aztán megnéztük, hogy a szerkezet mennyit késik vagy siet naponta. Az eredmény -3,7 mp-nyi járáseltérést mutatott. Ami pedig a lengésszög értékét illeti, amely az óra "szívének", a billegőnek a két végpont között megtett útjának szögét jelöli, 270 fok volt.
Végül a Lepsi Watch Scope segítségével lecsekkoltuk a billegő kétoldali lengései közti különbséget is, vagy ahogy az óramesterek hívják, a sántítást, ami ebben az esetben 0,6 ms volt.
Majd ugyanezeket a méréseket elvégeztük a belépő svájci óra szerkezetnek számító ETA 2824-2 4Hz-nél is. A féllengésszám 28.800, a járás eltérés 18 mp/s, a lengésszög értéke 300 fok, a sántítás pedig 0 ms volt.
Következtetés
A mérésünkből is tökéletesen látható, hogy az alsó és a középkategória határán egyensúlyozó japán és svájci modell hasonlóképpen teljesített. Talán annyi különbséget tudnánk megnevezni közöttük, hogy a komolyabb szerkezet a szabályozás után képes volt egyenletesen tartani a napi pár másodperces járáseltérését.
Most már valószínűleg te is érted, hogy miért is írtuk a cikk elején, hogy a próbálkozásunk nem igazán sikerült.