Hogyan készítsünk megfelelő földkeveréket a növényeink számára? (x)
2023-12-20 11:59 [Médiainfó - www.mediainfo.hu]
Sokan bele sem gondolnak abba, hogy a szobanövények pusztulását a legtöbb esetben a nem megfelelő közeg használata okozza.
Nem véletlen, hogy az egyik leggyakrabban felhozott kérdés, hogy melyik fajtához milyen földet érdemes alkalmazni. Azt, hogy milyen a tökéletes keverék, sok minden befolyásolja, többek között maga a növény eredete.
Az alábbi írásunkban eláruljuk, hogy milyen közeget érdemes alkalmazni a trópusi származású, a leveleikkel díszítő növények kapcsán.
A származási hely kérdése
A
Tropical Home különleges növényei között olyan fajtákat találhatunk, amelyeknek eredeti élőhelyük a trópusi erdő, éppen ezért ezek nagyon szeretik a csapadékos és nedves környezetet. Mindez azonban mit sem ér, ha nem gyorsan száradó földet használunk hozzájuk, hiszen ők ehhez vannak szokva. Olyan körülményeket kell számukra teremteni, ahol a föld levegős és nem tömörödik. A gyökereiknek nagy szüksége van a levegőre, anélkül nem tudnak megfelelően fejlődni.
A legnagyobb hiba ezeknél a növényeknél a sűrű és tömör közeg, amiben szinte elkerülhetetlen a gyökérrothadás, majd a pusztulás. Míg régebben nehéz dolgunk volt, addig ma már nagyon egyszerűen beszerezhetőek a szükséges adalékok, amikből aztán saját magunk állíthatunk össze keveréket.
Milyen összetevők léteznek?
A legnagyobb buktató a virágföld kiválasztása. Fontos, hogy minden esetben a megfelelő típust vegyük meg. Az "A" típusú virágföld a trópusi növényeknek lett kitalálva, amiket általában pálmaföld vagy levéldísznövényföld néven lehet megtalálni a boltokban. A tőzegtartalmával savanyú kémhatást érhetünk el, amit ezek a fajták nagyon szeretnek.
Az általános virágföldet inkább a kinti típusokhoz használjuk, semmi esetben sem a szobanövényekhez. Ez a változat ugyanis jóval tömörebb, mint amire a bentieknek szüksége lehet. A balkonnövények viszont jól viselik ezt, hiszen ott a napsütés és a szél hatására a közeg gyorsan kiszárad, véletlenül sem fordulhat elő a gyökérrothadás.
A másik összetevő a tőzeg, ami egy savanyú kémhatású, növényi eredetű talaj. Kizárólag ezt nem szabad közegként alkalmazni, hiszen kiszáradás esetén képtelenség azt újra földdé alakítani. Ezt főleg a holland import szobanövényeknél szokták használni, ahol az öntözés során a víz szimplán áthalad rajta.
Mi jöhet még szóba?
Keverhetünk még a földbe fenyőkérget, amihez a boltokban orchideaföld néven juthatunk hozzá. Jöhet még bele kókuszchips vagy kókuszháncs, ami egyfajta mezőgazdasági melléktermék. Laza és szellős talajszerkezetet eredményez, ráadásul a magába szívott nedvességet fokozatosan adagolja a gyökér számára.
Ott van nekünk még a kertészeti perlit is. A vulkanikus üveg kőzetet nagyjából 900 fokra hevítik, aminek köszönhetően a térfogatának 10-15-szörösére is képes megduzzadni. Remek víztartóképesség jellemzi, ami sok növény számára nagyon előnyös tulajdonság. Öntözéskor ugyanis magába szívja a vizet, amit aztán lassan juttat el a cserép aljára.
Vannak még egyéb lehetőségek: a Tropical Home oldalán bővebb információhoz juthatunk a földkeverékekkel kapcsolatban is.