Tudnivalók a talajvédelmi tervről (x)
2024-07-17 11:14 [Médiainfó - www.mediainfo.hu]
Akár ültetvényt telepítünk, akár öntözőrendszert építünk ki, egy nagyobb beruházás előtt talajvédelmi terve van szükség.
Egy-egy ilyen munka jelentős költségekkel jár, és a megtérülése se egyik napról a másikra történik. Ezért fontos, hogy már a tervezés fázisában is a maximalizmusra törekedjünk.
Ha a
gazdaság adminisztráció folyamatai olyan szakemberekre vannak bízva, mint a Morva Növénydoki például, akkor a talajvédelmi terv miatt sem kell aggódnunk! Cikkünkben most sorra vesszük, hogy mihez kell általában ez a dokumentáció. Ha kíváncsi vagy rá, tarts velünk!
Talajjavításhoz, ültetvénytelepítés és öntözéshez is
Ha az a cél, hogy javítsuk a savanyú, szikes és homokos talajokat, akkor ezeket megcélzó talajvédelmi tervet kell készíteni. Ez igaz akkor is, ha 1500 négyzetméternél nagyobb szőlő- és gyümölcs, illetve 500 négyzetméternél nagyobb bogyós gyümölcsű ültetvényt telepítünk e célból. De akkor is kötelező, ha a gazdaságra fordított vízhasználatunk a házi igényektől magasabb.
Hígtrágya, szennyvíz és -iszap mezőgazdasági felhasználása esetén
A hígtrágya nem más, mint egy folyékony állati melléktermék, ami bélsárból, vizeletből, elcsurgó ivóvízből és technológiai vízből tevődik össze. Jellemzője, hogy csak hidraulikusan lehet szállítani. Ennek, illetve a trágyalének a mezőgazdasági felhasználását talajvédelmi terv alapozza meg, csakúgy, mint a szennyvíz és -iszap használatát. Ez utóbbi esetében a kizáró jogszabály előírásait is figyelembe kell venni.
Terv a vízrendezéshez és az erózió ellen
Amennyiben a talaj vízháztartása rossz, és a termőföld megfelelő művelését akadályozza, akkor vízrendezéssel lehet azt szabályozni, és szintén talajvédelmi tervre van hozzá szükség. Ez kell az erózió elleni műszaki beavatkozásokhoz is. Ennek az a célja, hogy a lejtő felszínén található vizek helyben legyenek tartva, teraszok, sáncok, övárkok és vízmosáskötések létesítésével.
Nem mezőgazdasági és mezőgazdasági eredetű nem veszélyes hulladékok felhasználásához
Ezeknek a nem veszélyes hulladékoknak a termőföldön való hasznosítása kizárólag akkor történhet meg, ha nem rontják a talajminőséget. Ugyanakkor a felszíni és felszín alatti vizekre, az emberek, növények és állatok egészségére sem lehet negatív hatással.
A mezőgazdasági eredetű nem veszélyes hulladékoknál előírás, hogy a felhasználás csak akkor lehetséges termőföldön, ha a talaj szervesanyag-készletére, termőképességére pozitív hatással van. Ugyanakkor a környezetre, az emberekre és az állatokra nem lehet káros. Mindezt talajvédelmi tervben rögzítjük.
Szennyvízkijuttatás lehetőségéhez
Létezik olyan egyszerűsített talajvédelmi terv, ami szennyvíziszap komposzt mezőgazdasági felhasználását célozza meg. A talaj szervesanyag-készlete javítható általa, ezért fontos rá odafigyelni.
Láthatjuk, mi mindenhez szükséges talajvédelmi terv, és akkor még nem beszéltünk az egynyári öntözésről vagy a szőlőtelepítésről. Ha mindezt hozzáértő kezekben szeretnénk tudni, bízzuk szakemberekre!