Megelőzhető-e a demencia? (x)
2024-11-27 11:35 [Médiainfó - www.mediainfo.hu]
Az életkor előrehaladtával sokan aggódnak a demencia megnövekedett kockázata miatt. Ilyenkor sok kérdés merül fel az emberben, például az, hogy tehetünk-e valamit, hogy csökkentsük ezt a kockázatot.
Kényelmesen idősebb korban is
Az ember szeretne egész életében komfortosan élni, idősebb korban azonban ennek olykor vannak akadályai. Az UDOOR fürdőkádajtó blogbejegyzéseiben olyan témákkal is találkozhatunk, mint az egészség idősebb korban, a mozgás, a táplálkozás fontossága.
A
kádajtó beépítés témájával is érdemes foglalkozni, hisz ezzel az apró, de jelentős változtatással a fürdőszobánkban nagyon sokat tehetünk a kényelemért. Ez a száz százalékban vízzáró ajtó lehetővé teszi az alacsony belépési magasságot bármilyen típusú kád esetén. Így nem kell lemondani akkor sem a fürdés élményéről, ha valakinek az izmai, ízületei már nem úgy működnek, mint egykor.
A demencia ellen
A demencia sokak életét megkeserítheti, de jó hír, hogy tehetünk ellene. Általánosságban az egészséges életmód csökkenti ezt a kockázatot. A magas vérnyomás káros hatással lehet a szívre, az erekre és az agyra, és növeli a stroke és a demencia kockázatát is. A gyógyszeres kezelés is megoldás, mint ahogy az egészséges életmód felé tett lépések: a rendszeres testmozgás és a dohányzás abbahagyása.
A normálisnál magasabb vércukorszint szintén növelheti a szívbetegségek, a stroke és a kognitív károsodások kockázatát, ennek minimalizálásában is segítség lehet a rendszeres testmozgás és a dohányzás mellőzése.
Táplálkozás és mozgás
A túlsúly is komoly kockázati tényező, az aktív életmód tehát elengedhetetlen az egészséges időskorhoz. A rendszeres gyümölcs- és zöldségfogyasztás tehát ajánlott, valamint érdemes beiktatni az étrendbe a teljes kiőrlésű gabonákat, a sovány húsokat és a tenger gyümölcseit, valamint olyan egészséges zsírokat, mint az olívaolaj.
A fizikai aktivitásnak számos egészségügyi előnye van, például segít megelőzni a túlsúlyt és az elhízást, a szívbetegségeket, a stroke-ot és a magas vérnyomást. Érdemes hetente legalább 150 perc közepes intenzitású fizikai tevékenységet végezni.
Tartsuk aktívan az elménket is, ebben is számos tevékenység segíthet: társasjátékok, olvasás, kézműveskedés vagy egy új hobbi elsajátítása. Az emberekkel való kapcsolattartás és a társadalmi tevékenységekben való részvétel megakadályozhatja a társadalmi elszigetelődést és a magányt, amelyek a kognitív hanyatlás és az Alzheimer-kór magasabb kockázatához kapcsolódnak.
Vigyázzunk tehát testi és lelki egészségünkre, járjunk el rendszeresen szűrővizsgálatokra, és fektessünk nagy hangsúlyt a minőségi alvásra. A jó alvás ugyanis nagyon fontos a test és az elme egészsége szempontjából. Próbáljunk meg legalább hét-nyolc órát aludni minden este, ehhez is vannak különböző technikák, melyeket alkalmazhatunk. Ha fiatalabb korban odafigyelünk egészségünkre, idősebb korban kevesebb eséllyel alakulnak ki nálunk különböző betegségek és sokáig fittek és egészségesek maradhatunk.