A mediáció jelentősége és menete a büntetőeljárásban (x)
2025-03-24 09:44 [Médiainfó - www.mediainfo.hu]
A büntetőeljárásban létezik egy olyan lehetőség, aminek segítségével leegyszerűsíthető és meggyorsítható a folyamat.
Bár a hírek nem hemzsegnek az olyan esetek közlésétől, ahol ilyen módon oldották meg a felek nézeteltérését, mégis egy olyan előnyös megoldási mód lehet, amivel érdemes foglalkozni. Ismerjük meg a mediáció fogalmát!
A közvetítői eljárás
Dr. Tóth Attila Tas védőügyvéd szerepe, akárcsak minden védőügyvédé, kiemelt jelentőségű a büntetőeljárásban, hiszen ők ismerik fel azokat a helyzeteket, amikor javasolt lehet a mediáció lehetőségével élni. De mit is jelent ez a fogalom?
A mediáció, más néven a közvetítői eljárás egy alternatív megoldást jelent, amelynek révén a felek békés módon rendezhetik a konfliktusukat, így nincs szükség a bíróság közreműködő szerepére sem.
A közvetítői eljárással csökkenhet a bíróságok túlterheltsége, a sértett és a terhelt számára pedig egyszerűbben és gyorsabban születik megoldás.
A mediáció menete - a kezdet
A mediáció folyamata több lépésből tevődik össze. Az első az eljárás kezdeményezése. Nem csupán a terhelt és védőügyvédje kezdeményezheti a mediációt, hanem a sértett is. Azonban nagyon fontos és alapvető kitétel, hogy mindkét félnek hozzá kell járulnia. Ha mindkét fél hozzájárult a közvetítői eljárás lefolytatásához, akkor az ügyészség rendeli el. Mielőtt viszont elrendelné, mérlegeli, hogy megfelelő eszköz lesz-e az adott esetben a mediáció.
Amikor az ügyészség elrendeli a közvetítői eljárást, akkor a büntetőeljárás hat hónap időtartamra felfüggesztésre kerül, amit legfeljebb 18 hónappal meg lehet hosszabbítani, ha a közvetítői eljárás során született megállapodás teljesítése miatt ez szükséges.
A mediáció indítványozása azért is igényel gondos mérlegelést, mert csakis akkor lehet szó erről a rendezési módról, ha a terhelt beismeri a számára felrótt bűncselekményt.
A mediáció menete - további lépések
Miután az ügyészség elrendelte a közvetítői eljárást, megtörténik a mediátor kijelölése. Az ő feladata elsősorban a felek közötti kommunikáció felügyelete, a párbeszéd zavartalanságának biztosítása. A közvetítő mindig pártatlanul foglal állást.
A tárgyalások lefolytatására semleges területen kerül sor, ahol a felek meg tudják beszélni egy lehetséges megállapodás részleteit. Ezen a ponton ismét kiemelt szerep hárul a büntetőjogi ügyvédre.
A megállapodást mindig írásban kell rögzíteni. A megállapodásban foglaltak teljesülése esetén az ügyészség lezárja az eljárást, és a terhelt mentesül a büntetőjogi következmények alól.
A mediáció előnyei
A közvetítői eljárásnak számos előnye van. Ilyen például, hogy az elkövető lehetőséget kap arra, hogy mentesüljön a büntetőjogi következmények alól. A sértett számára pedig azért előnyös ez a megoldási forma, mert gyorsan és hatékonyan nyújt megoldást az őt ért sérelemre.
A büntetőjogi ügyvéd szerepe azonban végig fennáll, így ebben az esetben is mindenképp kérjünk védőügyvédtől segítséget.